Lov pstruha dúhového na sbiro – Ako zvládnuť túto rybársku techniku

29 apríl 2013 - Rybačka všeobecne
Hlasujte
(0 hlasov)
Osvedčená nástraha na sbiro Osvedčená nástraha na sbiro

Pomaly sa blíži obdobie, kedy sa mnohé naše stojaté vody zarybnia pstruhom dúhovým. Pre niektorých rybárov to znamená, že sa blížia pstruhové preteky, pre niektorých sa začína organizovaný výlov pstruha s plavákom, červíkom a niekoľkými kilami pstruhových granúl a pre čoraz väčšiu skupinu rybárov sa začína skutočne plodné obdobie kedy sa napriek častej nepriazni počasia tešia  z krásnych rybárskych zážitkov.

Účelom tohto článku nie je propagovať lov na Sbiro ako najúčinnejšiu metódu lovu pstruhov, ale zoznámiť s touto technikou aj rybárov, ktorí sa na používanie Sbira dívajú častokrát dosť s podozrením.

Pri rôznych rozhovoroch som sa stretol s dehonestovaním tejto techniky, ktorú niektorí rybári označujú ako "dehonestáciu prívlače", "hod vajcom" "nešportovú rybačku" a podobne. Osobne však zastávam názor, že lov so sbirom treba zvládnuť ako každú inú rybársku techniku a netreba k nemu hneď pristupovať s dešpektom.  Vždy ma dosť prekvapí keď sa pri pstruhovi, ktorý bol nasadený na stojatý vodu za účelom jeho lovenia považujú práve techniky jeho lovu za nešportové, obzvlášť technika lovu na sbiro, ktorá je vo svojej podstate lovom na umelé mikro nástrahy, ale poďme radšej pekne po poriadku.

Čo je to Sbiro?

Dovoľte na úvod jednu príhodu, ktorá sa odohrala na nemenovaných pstruhových pretekoch v malej dedinke asi 5 rokov dozadu počas losovania miest. Hlúčik pretekárov sa nevedel dočkať kedy to celé vypukne a spoločne s organizátormi sa konzultovali pravidlá, ked sa zrazu ozvala z davu otázka: "A môžem používať sbiro?" Zbi čo? Spýtal sa organizátor. Sbiro nedal sa znovu pretekár. Čo je to Sbiro, spýtal sa organizátor? Nastalo ticho a o chvíľu sa z davu ozvalo: "To je taký prívlačový plavák." Plavák? Opakoval neveriacky organizátor. Chvílu mlčal a potom povedal: "Páni toto sú prívlačové preteky na žiadne plaváky sa loviť nebude!"

Čo je však sbiro v skutočnosti? Skôr ako označenie plavák je v našom prípade na mieste označenie nosič nástrahy. Viem, že nasledujúca informácia asi nebude pre nikoho horúcou novinkou ale plavák pláva :) a sbiro vôbec plávať nemusí. V súčasnosti existujú sbirá plávajúce, potápavé, polopotápavé v 40 gramových záťažiach, ktoré Vám budú pripomínať skôr masívne kaprové krmítko až po 4 gramové mini sbirá ktorých zvládnutie bude vyžadovať cit, techniku a skutočne jemný rybársky prívlačový prút.

Prečo však mnoho ľudí pohŕda lovom pstruha na sbiro a nepovažuje ho za prívlač? Predpokladáme, že za týmto predsudkom stojí častokrát nezvládnutá technika, mnohých rybárov, ktorí si zo sbira spravili skutočne niečo čo sbiro nie je.  Je smutné keď na brehu vodnej nádrže vidíte stáť rybárov v tesnom šíku, ako sa napriahnu, odhodia ťažké plávajúce sbiro do diaľky a čakajú, čakajú a čakajú. Oblúky na silone vo vetre veselo plávajú na metre ďaleko a rybári číhajú na náhodného pstruha, ktorý občas príde, občas však nie a loviť vedla niekoho kto loví týmto spôsobom občas aj na pretekoch je skutočne utrpenie.

Ako ho uviazať a ako ho používať?

V predchádzajúcich riadkoch sme si vysvetlili, že sbiro nie je plavák, ale nosič nástrahy. Skôr ako sa dostaneme k písaniu o rybárskej technike napíšme si niečo o tom ako sbiro správne uviazať a ako ho použiť. Samotná montáž sbira je pre skúseného rybára vec skutočne extrémne jednoduchá a pre rybára neskúseného našťastie taktiež. Takmer každé sbiro s ktorým sme sa doteraz stretli bolo priebežné takže o niekoľkých málo výnimkách v tomto krátkom rybárskom článku písať nebudeme. Sbiro jednoducho prevlečiete cez kmeňový silon (šnúru) a uviažete karabínku, medzi sbiro a karabínu je vhodné navliecť gumový stoper vďaka ktorému sbiro nenaráža pri nahadzovaní priamo o obratlík.

Ďalej už budeme riešiť len nadväzec. Nám osobne sa najviac osvedčilo mať pripravených niekoľko nadväzcov podľa nástrah, ktoré budeme používať, každý nadväzec ukončíme malým obratlíkom a jednoducho pripíname na karabínku, ktorá ostala pod sbirom. Ohľadom dĺžky nadväzca nikdy príliš veľkú vedu nerobíme spravidla nechávame dĺžku okolo jedného metra, platí zásada, že lepšie trochu viac ako menej, hlavne ak sa rozhodnete používať plávajúce sbiro.

Dôležitejšie je skôr napísať si niečo o hrúbke kmeňového vlasca a nadväzca, existuje mnoho spôsobov ako použiť sbiro, tento článok je však písaný s dôrazom na lov pstruha takže nebudeme mať problém odporučiť Vám to čo sa osvedčilo nám. V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že pri použití sbira sú pre Vás veľmi dôležité dva faktory a to citlivosť celého systému a vzdialenosť na ktorú dokážete vašu nástrahu dostať. Použitím hrubého silonu obmedzíte jedno aj druhé. Nám sa pri rybačke so sbirom najviac osvedčilo použiť jemné prívlačové šnúry, výhodou šnúry je jej nulová prieťažnosť, vďaka ktorej cítite jemné kopance aj na 30 metrov akoby Vám ryba zabrala pod nohami v kombinácii s nízkym priemerom šnúry vám sbiro s nástrahou skutočne lieta ďaleko a to potrebujeme. Nadväzec by nemal byť nikdy hrubší ako 0,16mm pstruha dokážeme úspešne loviť na silon hrúbky 0.10 – 0.12mm takže nasadenie pevnejšieho silonu nebude mať okrem zníženia počtu záberov takmer žiadny efekt.

Montáž

Na záver sa však konečne dostávame k správnej technike pri rybačke so sbirom, túto techniku máme odskúšanú a je možné ju použiť ako pri love s plávajúcim sbirom tak so sbirom potápajúcim a veríme, že ak si osvojíte niektoré z týchto rád budete mať pri vode úspech a v konečnom dôsledku aj lepší pocit z rybačky. Niektoré naše odporúčania sme kvôli prehľadnosti zhrnuli do odrážok.

Základné pravidlo sa týka kontaktu s nástrahou, nenechávajte sbiro nikdy ležať voľne na hladine, skutočne sa už nejedná o športovú prívlač, kvôli veľkým oblúkom neudržíte sbiro tam kde ho potrebujete, a mnoho záberov nikdy nepremeníte. Pri vláčení sbira je dobré držať špičku rybárskeho prútu nízko a udržiavať rýchlosť, nástraha musí byť v pohybe, je už len na Vás kde ju necháte plunylo vyklesať a kde jej dodáte agresívny pohyb. Sbiro je len nosič a vláčiť za ním môžete skutočne čokolvek tomu prispôsobte aj vedenie nástrahy.

Pstruh dúhový

  • Osvojte si používanie splietanej šnúry, pri použití sbira je táto rybárska pomôcka skutočne lepšia ako silon
  • Nebojte sa používať potápavé sbirá a plávajúce sbirá menších záťaží, neverili by ste ako jemný a citlivý môže byť tento spôsob rybačky. Potápavé sbiro dokáže byť pri správnom použití skvelou zbraňou na menej aktívne ryby, ktoré nelovia vo vodnom stĺpci pri hladine
  • Pred dopadom nezabudnite sbiro jemne pribrzdiť, aby ho vaša rybárska nástraha predbehla a aby sa Vám celý systém nemotal.
  • Použite radšej jemný prívlačový, citlivosť je aj pri love na sbiro extrémne dôležitá.

Na úplný záver už ostáva len dodať, že lov pstruha na sbiro je a mal by zostať len jednou z techník lovu tejto krásnej športovej ryby. Skutočne sa nejedná o žiadnu ultimátnu zbraň a ak je pstruh blízko pri nás oveľa efektívnejšie ho budete loviť na plandavku či vobler. Veríme, že tento krátky článok Vám prinesie aspoň niečo nové a najlepšou vizitkou pre nás bude ak Vám prinesie úspech aj na rybách.

Zdolávanie

Rybárske potreby: www.slaviaryby.sk

Posledná úprava piatok, 17 január 2014 21:20
Prihláste sa, ak chcete článok komentovať

Rybárska diskusia

  • Žiadne príspevky na zobrazenie

Najnovšie rybárske videá

Zobraziť všetky videá

Rybárske podujatia

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.
Nemáš vytvorený účet? Zaregistruj sa!

Prihlásiť sa