Články

Rybárske články a blogy

Každý človek pozná ten pocit, že keď niečo plánuje, keď sa na niečo neskutočne teší tak sa razom tieto plány rozplynú ako ranná hmla.. A keď sa to stane hneď dva krát??? Áno, tak je to sklamanie umocnené na druhú.

K správnej rybačke patrí tá správna atmosféra, vlastný pohyb, príprava a už to samotné trávenie času pri vode, či priamo v nej. Rybárčeniu nepochybne holdujú aj vývojári počítačovej hry Euro Fishing, ktorí tento svet chceli priblížiť aj širšiemu publiku a priniesli na svetlo sveta najnovší rybársky simulátor, aký v podobe počítačovej hry nájdete. Prihliada na množstvo vlastností vody a okolia, hráčovi ponúkne niekoľko druhov hier a lokalít, no a na ňom je, ako veľmi bude v súťažení úspešný.

Jedným z mojich mnohých rybárskych snov bolo zamuškáriť si v Slovinsku a chytať tam veľké pstruhy. Tento sen sa mi aj vďaka náhode splnil.

V tomto článku by som sa chcel podeliť so základnými informáciami o rybolove v Španielsku. Už šesť rokov som aktívny rybár v tejto krajine a pravdupovediac ma stálo dosť námahy, kým som tieto informácie pozbieral. V Španielsku je totiž viac populárny morský rybolov, takže aj dostupné informácie sú viac o morskej rybačke než o sladkovodnej. 

Chceš sa podeliť o svoje rybárske skúsenosti s inými rybármi, či spropagovať vlastný rybársky blog? Píš články pre fishnet.sk a ak píšeš dobre, tvoja snaha môže byť finančne odmenená.

Taktiež ste už skúsili rôzne lepidlá na zalepenie svojich rybárskych čižiem a tie po čase vždy zlyhali? Ja som vyskúšal zaujímavé lepidlo STORMSURE. Lepí bez záplaty, lepenie je jednoduché a spoj mi zatiaľ bez problémov vydržal celú sezónu.

Pár slov na úvod. Informácie, ktoré obsahuje tento článok nie sú z mojej hlavy, ale vďaka veľmi priaznivým okolnostiam sa mi dostala do rúk kniha, ktorá je skutočne cenným zdrojom informácií aj dnes v roku 2012. Pri písaní tohto článku používam knihu autora menom Ing. Zdeněk Šimek z roku 1967 s názvom Sportovní Rybářství.

Pstruhová sezóna začala, v časopisoch vychádzajú profesionálne články s nádhernými fotkami a radami, ktoré vám zaručene prezradia ako odchádzať od vody šťastný a s rukou boľavou od zdolávania samých trofejných rýb. K tomu všetkému Vám samozrejme reklama ihneď prezradí, ktoré sú tie najlepšie rybárske nástrahy, šnúry, prúty, navijaky, háčiky, montáže ....... , jednoducho všetko až po špeciálne ultra moderné rybárske spodky. Ak máte aj vy chuť v záplave tohto všetkého trochu zaspomínať možno Vás poteší tento krátky článok.

Pomaly sa blíži obdobie, kedy sa mnohé naše stojaté vody zarybnia pstruhom dúhovým. Pre niektorých rybárov to znamená, že sa blížia pstruhové preteky, pre niektorých sa začína organizovaný výlov pstruha s plavákom, červíkom a niekoľkými kilami pstruhových granúl a pre čoraz väčšiu skupinu rybárov sa začína skutočne plodné obdobie kedy sa napriek častej nepriazni počasia tešia  z krásnych rybárskych zážitkov.

Čo sa týka vzťahu kapra k faktorom vonkajšieho prostredia, môžeme povedať, že je to ryba teplovodná. Z toho vyplýva, že kapor najintenzívnejšie rastie a prijíma potravu pri 22 – 30°C teplej vode(HANZEN, 1965). Pri odklone teploty od uvedenej hranice, intenzita prijímania potravy klesá. Starší kapry prerušujú príjem potravy pri 4-6°C, mladší až pri teplotách blízkych 0°C. Z uvedeného vyplýva, že mladý kapor prijíma potravu prakticky po celú zimu, keď pod zamrznutou hladinou je voda 4-5°C teplá (PETRÍK, 1967).

Pri štúdiu starej rybárskej literatúry som objavil veľmi zaujímavé a komplexné informácie o bežne používaných nástrahách určených na lov kapra, o červoch všetkých druhov a veľkostí. Nakoľko červy a larvy sú aj dnes v dobe modernej kapráriny častokrát nenahraditeľným pomocníkom pri rybolove dovoľte aby som sa s vami podelil o informácie ktoré Vám snáď pri výpravách za rybami pomôžu. Informácie, ktoré nájdete v tomto článku vyberám zo skvelej rybárskej knihy ktorej autorom je Zdenek Šimek kniha pochádza z roku 1967, týmto krátkym článkom by som rád vzdal hold autorovi. Môj prínos je skôr editorský kde pre Vás vyberám najzaujímavejšie rybárske vedomosti, ktoré by bola škoda stratiť a zabudnúť.

Čo majú spoločné povodne, suchá, lesné hospodárstvo a zanášanie vodných nádrží? Zo zaujímavého dokumentu som sa dozvedel, ako to všetko spolu súvisí a ako môžu byť riešenia problémov s veľkou vodou niekedy veľmi jednoduché.

Tak sme sa dočkali! Vynovený rybársky portál fishnet.sk, s novým designom a novými funkciami je konečne spustený!

Po technických problémoch, ktoré sme mali na staršej verzii portálu fishnet.sk sme sa rozhodli čím skôr upgradovať redakčný systém, na ktorom stránka beží. Práce s tým bolo naozaj veľa, pracovali sme na tom niekoľko mesiacov. Nainštalovať software, preložiť ho do slovenčiny, zmigrovať dáta....Naozaj piplačka. Veríme však, že to malo zmysel.

Strana 1 z 2

Rybárska diskusia

  • Žiadne príspevky na zobrazenie

Najnovšie rybárske videá

Zobraziť všetky videá

Rybárske podujatia

No Calendar Events Found or Calendar not set to Public.
Nemáš vytvorený účet? Zaregistruj sa!

Prihlásiť sa